Wszystkie drogi prowadzą do Rewala

Poza walorami Rewala i pozostałych miejscowości gminy, nie bez znaczenia dla rozwoju turystyki jest również jego atrakcyjne położenie. Stąd wszędzie jest blisko.

Można pieszo i rowerem zwiedzić najbliższą okolicę. Blisko jest do Kamienia Pomorskiego z jego zabytkami, Katedrą i Festiwalem Muzyki Organowej. Blisko też jest do Kołobrzegu, Trzebiatowa czy Gryfic z ich zabytkami; do Międzyzdrojów z Festiwalem Gwiazd, do Wolińskiego Parku Narodowego; do Wolina z Festiwalem Wikingów; i do Goleniowa z Portem Lotniczym otwierającym przed nami okno na miasta Polski i Europy; i do Świnoujścia, skąd możemy popłynąć dalej, do Kopenhagi, Malmoe, Ystad, na wyspę Bornholm.

Zobaczyć i… wrócić

Ale i na terenie samej gminy Rewal jest wiele do zobaczenia; nie samą plażą wszak człowiek żyje. Oto krótki przewodnik po okolicy.

Trzęsacz:

03-gmina-rewalRuiny kościoła – to pozostałość po wybudowanym na przełomie XIV i XV w. gotyckim kościele. Świątynia pierwotnie wzniesiona w odległości ok. 1,8-2 km od brzegu morza, pośrodku wsi, uległa zniszczeniu w wyniku procesów abrazyjnych. Do dzisiaj zachowała się jedynie południowa ściana kościoła znajdująca się na szczycie klifu.

Multimedialne muzeum na 15. Południku im. Władysława Jagiełły, z prezentacją multimedialną „1000 lat historii Trzęsacza”.

Pochodzący z XVIII-XIX w. Zespół pałacowo–folwarczny, z 200-letnim parkiem przypałacowym

Kościół neogotycki z XIX w., z wczesnobarokowym ołtarzem z 1673 r. pędzla Joachima Sellina. Ołtarz przechowywany był w Katedrze Kamieńskiej. Do Trzęsacza wrócił w 2003 r.

Zejście plażowe z platformą widokową – zbudowaną na wysokości 15 m i długości ponad 42 m, opodal ruin kościoła w Trzęsaczu

Niechorze

rewal_01

Latarnia Morska, 1866 r.  – wpisana do rejestru zabytków pod numerem 1350. Położona bezpośrednio na wysokim klifowym brzegu morza Bałtyckiego, między Latarnią Morską Kikut (30 km na zachód), a  Latarnią Morską Kołobrzeg (34 km na wschód). Latarnia i jej taras widokowy są udostępnione dla zwiedzających.

rewal-03Zabytkowe domy rybackie z XVIII i XIX – pozostałość po osadzie rybackiej

Muzeum Rybołówstwa Morskiego, stale otwarte dla zwiedzających od 1944 r., w którym można zobaczyć  ciekawe eksponaty marynistyczne i dawne przedmioty użytkowe, pochodzące z domostw i gospodarstw  bałtyckich rybaków

Bałtycki Krzyż Nadziei – Replika krzyża z Giewontu, w Pustkowie, postawionego tu w 2007 r. z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich


gmina-rewal-01Stanowisko archeologiczne w Śliwinie
obejmujące punkt osadniczy ze starożytności i okresu wpływów rzymskich oraz pozostałości grodziska z wczesnego średniowiecza, wpisane do rejestru zabytków i objęte ochroną archeologiczno-konserwatorską.

Rewal:

Kościół w Rewalu – w latach 1976-1978 w miejscu małej kaplicy wybudowano kościół.
Bryła przypominająca ludzkie serce została zaprojektowana przez architekta Zbigniewa Abrahamowicza.
Platforma widokowa – przy ulicy Sikorskiego na wysokości 12,5 i długości ok. 20 m
Punkt Widokowy – przy ulicy Saperskiej (tuż obok Hotelu Residence)

Jezioro “Liwia Łuża” – rezerwat przyrody na granicy Pogorzelicy i Niechorza. Połączone z morzem kanałem Liwka, stanowi rezerwat ptactwa wodnego.


Będzie się działo

Wiele się dzieje w Gminie – z myślą o turystach i mieszkańcach organizowanych jest wiele imprez, zarówno cyklicznych, jak i okolicznościowych. Stanowią one bogatą ofertę kulturalną i sportową, mogącą zaspokoić gust najbardziej wymagających widzów.

Gmina Rewal tętni życiem w sezonie letnim. Jednakże i poza typowym sezonem turystycznym organizowane są tu szkolenia, konferencje, turnusy sanatoryjne, dłuższe i krótsze pobyty świąteczne, przyjeżdżają grzybiarze czy amatorzy urlopów poza sezonem. Chcielibyśmy, aby turyści odwiedzali nas równie chętnie i licznie w kwietniu, maju czy  październiku, jak w czerwcu, lipcu i sierpniu. Przez cały rok mamy tutaj świeże powietrze i przepiękne zachody słońca, jednakowo pachną sosnowe lasy, kojąco szumi morze.

Bajkowa gmina

W czasie świąt miejscowości gminy zaskakują przyjezdnych okolicznościowymi dekoracjami.

Wielkanoc witają na wielu placach i w ogrodach kolorowe kompozycje wielkich pisanek, zajęcy, kurczaków i innych symboli tych świąt. Jeszcze bardziej widowiskowe są oryginalne świąteczne iluminacje w Niechorzu, Pobierowie, Rewalu i Pustkowie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Stanowią kompozycyjną całość, możemy więc na przykład oglądać zgromadzone w jednym miejscu świetlne postaci z bajek w Niechorzu lub też szopkę w Pustkowie. Po zapadnięciu zmroku ten czarowny widok zapiera dech w piersiach i natychmiast wprawia nas w świąteczny nastrój. Nic dziwnego, że te właśnie miejsca mieszkańcy i przyjezdni wybierają na rodzinne spacery.

05-gmina-rewalJechać albo iść w stronę słońca

Można być biernym obserwatorem meczów, koncertów czy pokazów, można też zaplanować piesze lub rowerowe wycieczki. Oto trasy, które przejść lub przejechać.

Ścieżki i szlaki rowerowe (mapy i dokładne opisy szlaków)

Letniskowy Szlak Pobierowa – pętlowy, kolor niebieski
Zachodni Szlak Łącznikowy – liniowy, czarny; Pobierowo – Pustkowo (doprowadza do szlaku czerwonego)
Śladami Zabytków Architektury – pętlowy, czerwony; od centrum Trzęsacza przez tereny zwane Chłopskimi Łąkami, Dreżewo, Pustkowo powrót do Trzęsacza (stąd możliwość kontynuowania wędrówki szlakiem „Rewalska Kraina Słońca”)
„Leśnym Duktem” – pętlowy, żółty; szlak rekreacyjny wokół Pogorzelicy, głównie Rewalska Kraina Słońca – pętlowy; od hali sportowej przy ul. Kamieńskiej w Rewalu, przez Trzęsacz i Śliwin, powrót do miejsca startu w Rewalu

residence_11
Śladami Historii Niechorza – liniowy, niebieski; start w centrum Niechorza (dworzec PKS), przez całą miejscowość, m.in. przez park z głazem narzutowym, do latarni morskiej i do ul. Klifowej – koniec szlaku (możliwość kontynuowania wędrówki Wschodnim Szlakiem Łącznikowym)
Śladami Rybołówstwa Morskiego – liniowy, czerwony; start w Niechorzu, dworzec PKS do Pogorzelicy – ulicami tych miejscowości, do dworca Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Pogorzelicy; stąd możliwość kontynuowania trasy szlakiem „Leśnym Duktem” lub powrotu do centrum Niechorza szlakiem „Jeziora Liwia Łuża”.
„Jeziora Liwia Łuża” – pętlowy; szlak wokół jeziora Liwia Łuża, start i koniec w centrum Niechorza, dworzec PKS
Wschodni Szlak Łącznikowy – liniowy, kolor czarny; łączy szlak żółty w Rewalu ze szlakami w Niechorzu.

Dzięki sieci wypożyczalni rowerów Rewal Bike System ta forma wypoczynku jest dostępna dla każdego turysty.

Wsiąść do pociągu nie byle jakiego

Można pieszo, można na dwóch lub czterech kółkach, można też podziwiać krajobraz z okien zabytkowej kolejki.
Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Niegdyś, w latach swej świetności, kolej wąskotorowa łączyła Rewal ze Stargardem Szczecińskim, Nowogardem, a nawet Białogardem i Koszalinem.
Dzisiaj zabytkowa wąskotorówka należy do Gminy Rewal, jej właściciela i zarządcy od roku 2002. Ma długość 40 km i przewozi w sezonie ponad 100 tys. osób na trasie Gryfice – Pogorzelica.
W ub.r. Gmina przystąpiła do realizacji wartej 40 mln zł inwestycji pn. „Rewitalizacja zabytkowej linii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gminie Rewal – remont budynków i budowli wraz z zagospodarowaniem terenu”, dofinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wizualizacja projektu ukazuje dawne piękno tej linii i małych dworców kolejowych; efekt rewitalizacji zachwyci każdego! Przejażdżka kolejką po modernizacji będzie romantyczną podróżą w czasie. Projekt można obejrzeć tutaj.
W ramach projektu odnowiony zostanie także tabor kolejowy, w tym i staruszek parowóz PX48-3916 nazwany Parysem, zakupiony właśnie od Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Odnowiony tabor będzie też przystosowany do przewozu rowerów. Powstają nowe projekty, mające wykorzystać potencjał kolei wąskotorowej. Takim projektem jest np. Rewal Bike System – nowoczesna sieć wypożyczalni rowerów, usytuowanych przy dworcach kolejowych, umożliwiających dotarcie do wybranych celów wycieczkowych rowerem i powrót kolejką.


Oto Rewal
– Gmina jakich mało, Gmina warta zobaczenia, pokochania i wiernych do niej powrotów.
Hotel Residence zaprasza – przyjedźcie do nas!