HISTORIA REWALA

Powstanie miejscowości znanej jako Rewahl datuje się na drugą połowę XIV wieku, kiedy to postawiono zbójecką karczmę na szlaku łączącym Gdańsk, Kołobrzeg i Kamień Pomorski.

Tereny dzisiejszej gminy Rewal mają dość burzliwą historię.

Obecnie Rewal jest stolicą jednego z najpiękniejszych odcinków polskiego wybrzeża.

Zamieszkiwały ją różne nacje, rzec by można – przechodziła z rąk do rąk. W pierwszych wiekach naszej ery tereny nad Bałtykiem zamieszkiwane były przez Wandalów, potem przez Wenedów, a w X wieku przyłączono je do  Polski. W roku 1181 roku stały się lennem niemieckim, by w 1630 na kolejne dwa wieki ulec Szwedom. W roku 1811 tą nadmorską ziemią „zaopiekowały się” Prusy. W tymże XIX w. przebywały tu także czasowo oddziały Napoleona.

Powstanie niemieckiej wsi Rewahl (dzisiejszego Rewala) datuje się na XV w., lecz stała się ona znana dopiero cztery wieki później, gdy w roku 1831 założono tu kąpielisko, a w 1896 r. doprowadzono pierwszą zachodnią linię Gryfickiej Kolei Wąskotorowej łączącej Gryfice z Niechorzem. Od tego momentu Rewal odwiedzały rzesze turystów, dla których atrakcję stanowił przyjazny klimat, czysta woda morska, piękna plaża i otaczające miejscowość dziewicze lasy.

Turystyka na tych terenach rozwijała się dynamicznie na początku XX w., kiedy otwarte zostało kolejne połączenie kolejowe z Trzebiatowem, oraz w okresie międzywojennym.

Po II wojnie światowej Rewahl znalazł się w Polsce i spolszczył swą nazwę na Rewal. Od 1973 stał się „stolicą” samodzielnej gminy.

W dwudziestoleciu międzywojennym do Rewala przyjeżdżało rocznie od 2000 do ponad 3500 osób.
Właśnie z uwagi na letników powstały w Rewalu w latach 1906-08 dwa zakłady kąpielowe: męski i żeński.